Przedstawiciele samorządu Województwa Wielkopolskiego, Powiatu Poznańskiego, Miasta Poznania oraz Gminy Kostrzyn i Swarzędz podpisali dzisiaj porozumienie, które umożliwi uruchomienie od 2 września 2019 roku Poznańskiej Kolei Metropolitalnej na odcinku Poznań Główny – Kostrzyn. Dzięki temu ze zwiększonej liczby połączeń skorzystają pasażerowie wsiadający i wysiadający w Paczkowie.

Swarzędzki samorząd reprezentował Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz – Marian Szkudlarek, a pozostałych partnerów PKM reprezentowali Wojciech Jankowiak – Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Jan Grabkowski – Starosta Poznański, Mariusz Wiśniewski – Zastępca Prezydenta Miasta Poznania oraz gospodarz, Burmistrz Miasta i Gminy Kostrzyn – Szymon Matysek.

W uroczystym podpisaniu porozumienia wzięli również udział Barbara Czachura, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu oraz zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz, Grzegorz Taterka i Tomasz Zwoliński.

Przypominamy, że Poznańska Kolej Metropolitalna to jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Pierwsze pięć linii połączyło Grodzisk Wielkopolski, Jarocin, Nowy Tomyśl, Wągrowiec i Swarzędz z Poznaniem. Docelowo w stolicy Wielkopolski pociągi PKM będą zatrzymywać się na 13 stacjach i przystankach. Kursy w godzinach szczytu odbywają się nawet co 30 minut, ułatwiając drogę do szkoły, pracy lub w innych celach.

To pierwsze wspólne tak duże przedsięwzięcie samorządów. Zasięg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będzie coraz większy, aby usprawniać ruch nie tylko w samej aglomeracji. Do 2021 roku aktywowane będą połączenia z Gniezna (jeszcze w tym roku), Kościana, Rogoźna, Wronek i Wrześni (od 2020 roku).

Rozkład jazdy

/ms/

fot. Mariusz Szrajbrowski

źródło: www.swarzedz.pl


Na Sesji Rady Miejskiej w dniu 27.08.2019 r. I Zastępca Burmistrza Grzegorz Taterka poinformował, że wykonawca Zintegrowanego węzła przesiadkowego w Paczkowie jest w trakcie ustalania projektu, prace powinny rozpocząć się w lutym 2020 roku i zakończyć się w czerwcu 2020 r.

Szczegóły dot. Węzła przesiadkowego w Paczkowie