W dniu 20 października 2017 r. Pierwszy Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Swarzędz Pan Grzegorz Taterka skierował do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Poznaniu pismo nt. uwzględnienia w planach inwestycyjnych  GDDKiA modernizacji skrzyżowania w Paczkowie gmina Swarzędz. Skan listu poniżej:


W dniu 27 listopada 2017 r. Pani Sołtys Małgorzata Glabas-Gruszka skierowała pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – rejon Gniezno do którego należy odcinek drogi krajowej nr 92. Poniżej treść pisma, na które już 2 listopada otrzymano informację o przekazanie wniosku do odpowiedniej komórki.

Witam
Zwracamy się do Państwa z prośbą o zmianę ustawień sygnalizacji świetlnej na drodze krajowej nr 92 z drogą powiatową nr 434 w Paczkowie.
Na skrzyżowaniu drogi krajowej 92 z drogą powiatową nr 434, czyli ulicami Średzkiej i Zapłocie w godzinach porannego (w godz 7-00 do 8-30) oraz popołudniowego szczytu (15-30 do16-30) tworzą się gigantyczne korki.
Po stronie południowej i północnej w związku z dynamicznym rozwojem okolicznych miejscowości i napływem nowych mieszkańców, którzy pracują i dowożą dzieci do szkół i przedszkoli w Poznaniu, wzrósł wielokrotnie poziom natężenia ruchu.
Zwracamy szczególnie uwagę na południową stronę, gdyż tutaj dodatkowym zagrożeniem jest przecinająca ulicę Średzką linia kolejowa Poznań-Warszawa.
Mieszkańcy spieszą się do pracy lub spieszą zawieźć dzieci punktualnie do szkół i przedszkoli, długie oczekiwanie przed skrzyżowaniem z drogą 92 powoduje stres i nerwowe ruchy za kierownicą. Zaczyna się walka o jak najszybsze pokonanie skrzyżowania i pierwszeństwo przejazdu. Nie bez powodu skrzyżowanie to jest oznaczone “niebezpiecznym punktem” i znajduje się w Krajowej Mapie Zagrożeń.
Droga powiatowa po stronie południowej nie posiada utwardzonego pobocza również jest to zagrożeniem dla pieszych , rowerzystów oraz dzieci idących do szkoły w godzinach szczytu.
Prosimy o zmianę sygnalizacji świetlnej w godzinach porannych i popołudniowych, by umożliwić wyjazd z Paczkowa. Obecnie, czas zielonego światła dla wyjeżdżających jest niewspółmiernie krótszy od zielonego dla ruchu na drodze krajowej.
W godzinach popołudniowych, gdy mieszkańcy wracają do domów, obserwujemy nasilający się problem zjazdu z drogi krajowej nr. 92 od strony Poznania na północną stronę Paczkowa. Samochody oczekujące na zjazd blokują lewy pas ruchu stwarzając niebezpieczeństwo na drodze(czas światła zielonego jest bardzo krótki).
Przed kilkunastu lat nie zauważyliśmy w porę zagrożenia, momentu, w którym ruch na dzielącej Paczkowo drodze nr. 92, przekroczył wartość krytyczną i stał się śmiertelną pułapką dla pieszych. to przeoczenie kosztowało życie czterech osób.
Tym razem, nie popełnimy błędu i będziemy apelować do skutku do odpowiedzialnych za BEZPIECZEŃSTWO instytucji, Chcemy uniknąć tragedii, zapobiec śmierci i cierpieniu.Tym razem, o ile można to w ogóle porównywać, tragiczne skutki wypadków będą większe.

Z poważaniem
w imieniu Rady Sołeckiej Paczkowa sołtys Małgorzata Glabas-Gruszka

Do wiadomości:

  • Pan Marian Szkudlarek-Burmistrz UMiG w Swarzędzu
  • Pan Ryszard Dyzma-Radny